DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Napsali o nás

18. května 2011 - Ústecký deník

 

KAUZA PATRIK: Běží petice proti snížení trestu pro mučiteleÚstí nad Labem /AKTUALIZOVÁNO/ – Tvrdé obvinění vznesli autoři petice „proti snížení trestu jednomu z útočníků, kteří brutálně napadli, okradli, znásilnili a málem zabili dvanáctiletého Patrika v Krupce“.
Vlnu pobouření vyvolalo rozhodnutí pražského vrchního soudu: Sedmnáctiletému Romovi, kterého za rasově motivovaný pokus o vraždu, znásilnění, vydírání a loupež dvanáctiletého gymnazisty Patrika odsoudil ústecký krajský soud k 10 letům vězení, zmírnil vrchní soud trest na polovinu. Bylo to právě na popud odvolání státního zástupce.

 
 

 Žádají prošetření

Nová petice je adresovaná nejvyššímu státnímu zastupitelství. „Požadujeme důsledné prošetření úlohy ústeckého krajského státního zastupitelství a zjednání nápravy. Existují totiž důvodná podezření, že krajské státní zastupitelství takto jednalo z osobních a kariéristických zájmů,“ uvedl Pavel Vaníček, předseda sdružení Hnutí za efektivní řešení problematiky nepřizpůsobivých obyvatel (HERPNO), která petici iniciuje.

„Petiční archy budou předány v tištěné podobě Nejvyššímu státnímu zastupitelství a měly být jasným podnětem občanů, kterým by se státní zastupitelství z hlediska své úlohy a funkce ve společnosti mělo zabývat,“ uvádí autoři kampaně.
 


Jednali správně

Náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová odsuzující útoky a kampaň, včetně petiční, hodnotí jako jeden ze způsobů svobodného projevu názorů politiků a veřejnosti, avšak takovým tlakům státní zastupitelství podléhat nemůže.
„Jinak jsme postupovat ani nemohli, krajským soudem uložený trest byl nezákonný a odvolání státního zástupce ve prospěch obviněného bylo projevem profesionality,“ zdůraznila Bradáčová.

 „Státní zástupkyně požadovala v zákonem dovolené výši trest maximální a následné uložení velmi přísného ochranného opatření v podobě zabezpečovací detence tak, aby byla společnost dostatečně od pachatele ochráněna po jeho propuštění z výkonu trestu,“ uvedla Bradáčová.
Reakce občanů je citově zabarvená, uvedl policejní psycholog Josef Kovářík z ústeckého krajského policejního ředitelství. „Pravděpodobně za protesty je to, že teoreticky může velmi brutální mladý násilník být zpět mezi lidmi na ulici. Proto taková nevole k rozsudku pražského vrchního soudu,“ uvedl Kovářík.

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava uvedl, že petice nepřímo patří k iniciativám, které je nutno zviditelnit, aby k podobným přehmatům v justici již nedošlo.

„Nejedná se o skiny nebo neonacisty, ale jenom o rozzlobené mladé lidi,“ uvedl Doubrava. „Snížení trestu považuji za velkou chybu vrchního soudu,“ dodal.

Alexandr Sokolov z ústeckého Krásného Března ke kauze Patrik uvedl zajímavý postřeh: „Patrikův případ je o všem, čeho se lidé bojí. Dva brutální sadisté, jeden ještě dítě, druhý těsně nad hranicí dětského věku, okradou a zmlátí až téměř k smrti dítě. Jsou ze skupiny obyvatel, kterých se lidé z okolí bojí, jsou z Krupky, z neblaze známé enklávy, které se lidé také bojí. Odsouzený kluk představuje ikonu všeho nejhoršího, co lze od lidí tohoto typu očekávat. Proto snížení trestu na polovinu lidé vnímají jako ústupek hordě novodobých vandalů. Není v tom rasismus, ani hysterie, ale obava z budoucnosti.“

Zdroj: Ústecký deník

4. 4. 2011 - romea.cz

Protest proti snížení trestu útočníkovi z Krupky proběhne i v Praze. Jeho pořadatelé se distancují od DSSS


Místem protestu proti snížení trestu jednomu z útočníků v Krupce na Teplicku bude i Praha. Na Palackého náměstí chystá v sobotu 9. dubna od 15.00 hodin iniciativa, jejíž facebooková skupina nese název Protest proti snížení trestu útočníkovi z Krupky na Teplicku. Následovat bude pochod před Úřad vlády. Organizátoři se zároveň ostře distancují od Dělnické strany sociální spravedlnosti.
V Krupce dva romští pachatelé (jeden mladší 15 let, druhý mladistvý) brutálně zmlátili a znásilnili 12 letého Patrika, který se vydal na cestu z dětského domova za matkou. Podle pravomocného rozsudku si starší z pachatelů odsedí namísto původně stanovených deseti let pětileté vězení. Sdružení ROMEA se vzápětí po napadení snažilo nabídnout postiženému Patrikovi právní pomoc. 
Cílem pražského protestu je vyjádřit nesouhlas s jednáním soudu a státního zastupitelství, které podle hlavního pořadatele Jakuba Holase umožnilo snížení trestu jednomu z útočníků brutálního a rasově motivovaného útoku proti 12 letému Patrikovi, a současně proti snaze politiků a médií tento případ bagatelizovat či "zamést pod koberec".
Holas současně považuje "za naprosto nechutné, jakým způsobem se na celém případu chce zviditelnit Dělnická strana a jiné neonacistické spolky, jejichž politika je motivována stejnými prvky, jakými byl motivován zmiňovaný útok."
"Velmi oceňuji, že řada romských aktivistů a organizací útok odsoudila. DSSS a podobné neonacistické spolky tento fakt přehlíží a snížení trestu berou jako záminku k šíření dalších nenávistných nálad proti Romům. V sobotu 9. dubna pořádají pochod v Krupce na Teplicku. Protože nesouhlasím s tím, jak celý problém pojímá Dělnická strana a současně ani jako slušný člověk nemohu souhlasit se zmíněným brutálním a rasově motivovaným útokem, rozhodl jsem se v ten samý den uskutečnit protest v Praze - ovšem bez účasti DSSS a především bez rasistického podtextu," sdělil Holas serveru Romea.cz.
Výstupem z akce by podle něj mělo být společné prohlášení účastníků, které by obsahovalo i konkrétní návrhy, zejména v sociální oblasti, jejichž cílem by mělo být efektivním způsobem napomoci začleňování Romů do běžného života.
Holas usiluje o to, aby na shromáždění na Palackého náměstí, které organizuje, promluvili i Romové, kterým se taktéž nelíbí, že soud snížil mladistvému romskému pachateli trest z možného desetiletého maxima na polovinu.
Protest proběhne v sobotu 9. dubna 2011 od 15 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze. Bude následovat průvod před Úřad vlády.
 
František Kostlán
(zdroj: Romea.cz)